Kredyt CHF – pomoc frankowiczom. Unieważnienie umowy czy roszczenie o zapłatę

Kredyt we frankach przysporzył wielu Polakom niemałych kłopotów. Niestety, wciąż istnieją klienci banków, którzy posiadają kredyt w szwajcarskiej walucie. Niekorzystnie zmieniający się kurs franka wywołał panikę. Konsekwencje związane z kredytem w CHF okazały się na tyle poważne, że sprawą zainteresował się polski rząd. Iluzoryczna pomoc rządu okazała się nieskuteczna. Frankowicze muszą samodzielnie ubiegać się o unieważnienie umowy z bankiem lub żądać zwrotu nadpłat w związku z wadami umowy o kredyt frankowy.

Dwa rodzaje kredytów CHF, dwa plany działania

Polacy mieli możliwość wzięcia jednego z dwóch rodzajów kredytów we frankach – indeksowanego i denominowanego.

Kredyt indeksowany do CHF jest kredytem udzielonym oraz wypłaconym w złotówkach, jednocześnie waloryzowanym do kursu CHF. W takim przypadku kredytobiorca może starać się u unieważnienie umowy o kredyt CHF lub o odfrankowienie kredytu, co warunkuje uznanie postanowień kształtujących mechanizm waloryzacji za nieważne.

Kredyt denominowany do CHF to kredyt, który został udzielony w złotówkach, jednak w umowie wyrażony został we frankach szwajcarskich. Mając taki kredyt możliwe jest unieważnienie całej umowy i zwrot wszystkich kwot pieniężnych, jakie do tego momentu zostały przekazane na konto banku.

Zwrot należności z kredytu CHF– co i ile Ci się należy

Przy obu rodzajach kredytów we frankach do wyliczenia należności potrzebne są następujące dane: kwota i data wypłaconego kredytu, kwota uiszczonych już rat kredytowych. Koniecznym jest zwrócenie się do banku o wydanie zestawienia wszystkich kwot, które dotychczas zostały przekazane bankowi w związku z udzielonym przez niego kredytem.

Mając indeksowany kredyt we frankach w przypadku żądania unieważnienia kredytu możemy żądać zwrotu wszystkich dotychczas wpłaconych kwot pieniędzy (tzw. teoria dwóch kondykcji). W przypadku wpłacenia bankowi wyższej kwoty niż wartość nominalna kredytu kredytobiorca może żądać od banku zwrotu kwot wpłaconych ponad wartość udzielonego kredytu (teoria salda).

Należy jednak pamiętać, że wysłanie do banku wezwania do zapłaty nie jest równoznaczne z przekazaniem nam przez niego żądanej kwoty pieniędzy, bowiem banki nie spełniają dobrowolnie żądań zawartych w wezwaniu do zapłaty. Zapłaty tych kwot nastąpi dopiero po uprawomocnieniu się zasądzającego wyroku. Jednak wysłanie wezwania pozwala może umożliwić naliczanie odsetek za opóźnienie od żądanej wierzytelności od dnia, w którym zostało ono doręczone.

Kiedy umowa kredytu frankowego jest nieważna…

Frankowicze, którzy zdecydowali się na kredyt denominowany, również mogą żądać unieważnienia umowy.

Jest to możliwe w przypadku naruszenia przepisów o prawie bankowym. Mamy z nim do czynienia np. jeżeli do umowy została załączona klauzula o zastosowaniu kursu banku, czy też nie został w umowie wprost wpisany spread walutowy.

Jest ona więc nieważna, ponieważ powyższe naruszenia powodują nieważność z mocy ustawy lub ze względu na naruszenie zasad współżycia społecznego.

Takich sytuacji, jak przy wskazanych klauzulach jest jednak znacznie więcej. To, czy lepszym rozwiązaniem może okazać się, jak również czy jest możliwe, roszczenie o zapłatę czy też unieważnienie umowy kredytowej we frankach, zależy od rodzaj kredytu we frankach oraz od treści umowy. Zawsze o rzetelną poradę można zwrócić się do Kancelarii od kredytów CHF, który analizując całą sytuację, wybierze najlepsze rozwiązanie i skutecznie będzie walczyć z bankiem.

Kancelaria od kredytów CHF we Wrocławiu ?

Kancelaria KDRO.pl od wielu lat świadczy pomoc frankowiczom i przed zawarciem umowy dokonuje nieodpłatnej analizy umowy kredytu CHF.

O Autorze

kdro.pl

Brak komentarzy

Dodaj komentarz