Kancelaria odszkodowawcza spotyka się często z pytaniem:
„Do ilu lat można ubiegać się o odszkodowanie”
Pytanie, to nie jest błahe, bowiem po upłynięciu pewnego okresu czasu od wypadku, dochodzi do tzw. przedawnienia roszczeń o zapłatę odszkodowania i zadośćuczynienia.
Co do zasady termin przedawnienia roszczeń odszkodowawczych wynosi trzy lata, od dnia powstania szkody (czyli od dnia wypadku). Termin ten można również zacząć liczyć, od pierwszego dnia po dniu, w którym zakład ubezpieczeń odpowiadający za zapłatę odszkodowania wydał decyzję co do zapłaty (odmowa zapłaty odszkodowania lub przyznanie tzw. bezspornej kwoty odszkodowania).
W przypadku, gdy osoba poszkodowaną w wypadku jest dziecko, to termin przedawnienia zostaje wydłużony do osiągnięcia przez dziecko 20 roku życia. Po tym okresie roszczenie ulega przedawnieniu.
Wydłużony, tj. dwudziestoletni termin przedawniania roszczenia o odszkodowanie ma zastosowanie, gdy odszkodowanie za szkodę wynika z czynu, który stanowił przestępstwo, za który sprawca wypadku został skazany prawomocnym wyrokiem przez sąd karny.
Najbardziej skomplikowanym stanem prawnym są roszczenia dotyczące zapłaty zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej, gdy wypadek miał miejsce przed 2008r. Wówczas należy się odnieść do przepisów nowelizujących kodeks cywilny. Przepisy te pomogą ustalić, czy roszczenia bliskich o zapłatę zadośćuczynienia i odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej (np. odszkodowanie za śmierć ojca, odszkodowanie za śmierć syna), gdy wypadek miał miejsce jeszcze w ubiegłym wieku – uległy przedawnieniu, czy też nie.
Każdorazowo jednak polecamy kontakt z kancelarią odszkodowawczą, której prawnicy nieodpłatnie ocenią czy roszczenie o odszkodowanie i zadośćuczynienie jest przedawnione.